Monday 2 February 2015 Rāhina 2 Hui-tanguru 2015

Today's schedule

12:00 AM Music Through the Night

Disc 1

BEETHOVEN: Symphony No 3 in Eb, Eroica; Symphony No 8 in F - Nicolaus Esterházy Sinfonia/Béla Drahos (Naxos 8.553475)

1:10 approx - Disc 2

CHOPIN: Polonaise in C minor Op 40/2; SCHUMANN: Arabeske Op 18; Stücklein Op 99/1; LISZT: Il Pensieroso; BRAHMS: Rhapsody in B minor Op 79/1; GRIEG: Arietta Op 12/1; FAURÉ: Fantasia in Ab Op 84/2; DEBUSSY: Et la line descend sur le temple qui fut; La fille aux cheveux de lin; SATIE: Gymnopédie No 1; GRANADOS: Danza Española No 5 in E minor; SCRIABIN: Etude in F# Op 42/4; RACHMANINOV: Prelude in G# minor Op 32/12; RAVEL: Sonatine; BARTÓK: No 1 from 3 Rondos on Folk Tunes - Tessa Birnie (pno) (Walsingham 3 WAL 80432)

2:20 approx - Disc 3

VERDI: Solingo, errante, misero, from Ernani; BELLINI: Adalgisa!....; Ma di'…, from Norma; PONCHIELLI: Ecco la barca, addio; Deh! Non turbare, from La Gioconda; VERDI: Già nella notte densa, from Otello; Madre, non dormi?, from Il Trovatore - Joan Sutherland (sop), Marilyn Horne (mezzo), Luciano Pavarotti (ten), Jake Gardner (bar), New York City Opera Orchestra/Richard Bonynge (Decca 417 587)

3:30 approx - Disc 4

TELEMANN: Overture in Bb; Quartet in E minor; Concerto in Eb; Trio in D; Solo in G minor for oboe; Conclusion in B - Ensemble Il Fondamento/Paul Dombrecht (Accent ACC 78643)

4:45 approx - Disc 5

BRITTEN: Variations on a theme by Frank Bridge Op 10; Elegy for unaccompanied viola; Lachrymae; Variation on Sellenger's Round of Byrd; Chacony - Gérard Caussé (vla), Toulouse National CO/Bojidar Bratoev (Auvidis A 6124)

6:00 AM Classic Morning

6:00 ABEL: Overture in C Op 5/4 - Il Fondamento/Paul Dombrecht (Passacaille 903)

VIVALDI: Lute Concerto in D RV93 - Jakob Lindberg (lute), Drottningholm Baroque Ensemble (BIS CD 290)

DVORÁK: Legend in G minor Op 59/3 - Nordic CO/Christian Lindberg (BIS CD 1708)

MOZART arr Grieg: Piano Sonata No 16 in C K545, For Beginners - Piano Duo Trenkner (Dabringhaus & Grimm MDG 930 1382)

TCHAIKOVSKY: First movement, Pezzo in forma de Sonatina, from Serenade in C for string orchestra Op 48 - Royal Phil/Daniele Gatti (Harmonia Mundi HMU 80 7394)

7:00 TELEMANN: Oboe Concerto in F minor TWV51/f1 - Sarah Francis (ob/dir), London Harpsichord Ensemble (RegisC 1118)

SCHUBERT arr Maisky: Moment Musicale No 3 in F minor D780 - Mischa Maisky (cello), Daria Hovora (pno) (DG 439 863)

STRAUSS: Symphonic Interlude, Träumerei am Kamin, from Intermezzo Op 72 - Sydney SO/Stuart Challender (ABC Classics 446 631)

GRANADOS: Intermezzo; Tonadilla, La Maja de Goya, from Goyescas - William Feasley (gtr) (Sonora SO 22587 CD)

ELGAR: Serenade for Strings Op 20 - Camerata Wales/Owain Arwel Hughes (BIS CD 1589)

8:00 Beauty Spot: TRAD arr Campbell: My love is like a red, red rose - Nicola Benedetti (vln), BBC Scottish SO/Rory Macdonald (Decca 478 6690)

BARBER: Summer Music - Berlin Phil Wind Quintet (BIS CD 2072)

SIBELIUS: Intermezzo, from Karelia Suite - New Zealand SO/James Sedares (Universal 99072)

IRELAND: Phantasie Trio in A minor - Dimension Piano Trio (Champs Hill CHRCD 060)

RIMSKY-KORSAKOV: Overture on Russian Themes Op 28 - Moscow SO/Igor Golovschin (Naxos 8.553858)

9:00 AM The Works

JK PAINE: The Tempest, Symphonic Poem Op 31 - Ulster Orch/JoAnn Falletta (Naxos 8.559747)

TOVEY: Piano Trio in B minor Op 1 - London Piano Trio (Toccata Classics TOCC 0068)

RAVEL: Shéhérazade - Renée Fleming (sop), Radio France Phil/Alan Gilbert (Decca 478 3500)

SPOHR: Nonet in F Op 31 - Consortium Classicum (Orfeo C 155 871 A)

PIERNÉ: Ballet de cour - Luxembourg Phil/Nicolas Chalvin (Timpani 1C 1124)

BARTÓK: Violin Concerto No 2 Sz112 - Patricia Kopatchinskaja (vln), Frankfurt Radio SO/Peter Eötvös (Naïve V 5285)

Noon Upbeat

Music news & current affairs with Eva Radich (RNZ)

1:30 PM Recent Releases

CASTELNUOVO-TEDESCO: Sonatina canonica Op 196 - Andrea Pace, Cristiano Poli Cappelli (gtrs) (Brilliant Classics 94833)

MALIPIERO: Preludi autunnali - Rira Lim (pno) (Naxos 8.572517)

2:00 PM Afternoon Requests

RODGERS: Beneath the Southern Cross, from Victory at Sea - RCA Victor SO/Robert Russell Bennett (RCA 6660 2RC)

F MENDELSSOHN: Italien - Christina Högman (sop), Roland Pöntinen (pno) (BIS CD 738)

AUFSCHNAITER: Sonata St Jerome Op 4/4 - Ars Antiqua Austria/Gunar Letzbor (dir) (Arcana A 313)

ADAM: Giselle, Act I highlights - Slovak Radio SO/Andrew Mogrelia (Naxos 8.572924)

(Box 123, Wellington or concert@radionz.co.nz)

3:00 PM CD Masters

Classic performances from the back catalogue

BEETHOVEN: Violin Concerto in D Op 61 - Isabelle Faust (vln), Mozart Orch/Claudio Abbado (rec 2010) (Harmonia Mundi HMC 90 2105)

WAGNER: Die Frist ist um, from The Flying Dutchman - Bryn Terfel (bbar), Metropolitan Opera Orch/James Levine (rec 1994) (DG 445 866)

4:00 PM Made in New Zealand

NZ performers and composers

CHOPIN: Waltzes Op 34, No 1 in Ab; No 2 in A minor; No 3 in F - Terence Dennis (pno) (RNZ)

HILL: String Quartet No 3 in A minor, Carnival - Dominion Quartet (Naxos 8.570491)

HOFMANN: Flute Concerto in D - Elizabeth Hirst (fl), University of Auckland Orch/Uwe Grodd (Uni of Auckland UAAA 01)

5:00 PM Cadenza

SMETANA: Dance of the Comedians, from The Bartered Bride - BBC Phil/Gianandrea Noseda (Chandos CHAN 10518)

PIAZZOLLA arr P & Z Katona: Otoño porteño - Peter & Zoltán Katona (gtrs) (Channel Classics CCS SA 19804)

GEMINIANI: Concerto Grosso in D minor, La Folia - Boston Baroque/Martin Pearlman (Telarc CD 80698)

SAINT-SAËNS: Bassoon Sonata in G Op 168 - Dag Jensen (bsn), Leonard Hokanson (pno) (Dabringhaus & Grimm MDG 304 0395)

WALTON: Coronation March, Crown Imperial - Simon Lindley (org), English Northern Philharmonia/Paul Daniel (Naxos 8.555869)

6:00 MONIUSZKO: The Haunted Manor, Overture - Warsaw Phil/Antoni Wit (Naxos 8.572716)

BOLCOM: Graceful Ghost - Gil Shaham (vln), Jonathan Feldman (pno) (DG 463 483)

ANDERSON: The Phantom Regiment - Saint Louis SO/Leonard Slatkin (RCA 09026 68048)

BERLIOZ: Le Spectre de la Rose, from Les Nuits d'été - Bernarda Fink (mezzo), Berlin Deutsches SO/Kent Nagano (Harmonia Mundi HMC 90 1932)

TOYE: The Haunted Ballroom - Royal Phil/Barry Wordsworth (Warner 2564 62020)

TRAD arr Vaughan Williams: The lover's ghost, from Five English Folksongs - Viva Voce/John Rosser (Viva Voce ACD 901)

KETÈLBEY: Phantom Melody - Czecho-Slovak Radio SO/Adrian Leaper (Marco Polo 8.223442)

TAUSIG: The Ghost Ship Op 1 - Rian de Waal (pno) (Etcetera KTC 1016)

7:00 PM Best of Composer of the Week 2014

Eight programmes

(5) Irving Berlin (1888-1989)

Steve Danby presents Irving Berlin, with an insight into the toe-tapping world of early 20th-century music theatre (RNZ)

8:00 PM Music Alive

Isabelle Demers (organ of Auckland Town Hall)

BACH: Prelude & Fugue in A minor BWV543; MENDELSSOHN trans Demers: Scherzo & Nocturne, from A Midsummer Night's Dream; WILLAN: Introduction, Passacaglia & Fugue in Eb minor; E MACMILLAN: Cortège académique; TCHAIKOVSKY trans Demers: Sleeping Beauty excerpts; LAURIN: Three Short Studies Op 68; DUPRÉ: Prelude & Fugue in B Op 7/1; PROKOFIEV trans Demers: The street awakens, from Romeo & Juliet (recorded in the Auckland Town Hall by RNZ)

9:20 PM Evocations of the Night

DEBUSSY: Nocturnes - New England Conservatory Chorus, Boston SO/Claudio Abbado (DG 415 370)

STRAUSS: Notturno - Thomas Hampson (bar), Daniel Hope (vln), Wolfram Rieger (pno) (DG 479 2943)

10:00 PM Day's End

L GLASS: Symphony No 3 in D Op 30, Forest Symphony - Rhine Phil/State Orch/Daniel Raiskin (CPO 777 525)

VAUGHAN WILLIAMS: Flos Campi - Frederick Riddle (vla), Bournemouth Sinfonietta Choir & Orch/Norman Del Mar (Chandos CHAN 8374)

11:00 FESCA: String Quartet No 1 in Eb Op 1/1 - Diogenes Quartet (CPO 777 482)

BRAHMS: Clarinet Trio in A minor Op 114 - Fabio di Càsola (cl), Louis Schwizgebel-Wang (pno), Ophélie Gaillard (cello) (Aparté AP 053)

Next day - Tue 03

Download a PDF of this page: Large print | Medium print | Small print

Weekly Listings

PDFs are available on each weekly page.

17 - 23 January, 2015

24 - 30 January, 2015

31 Jan - 06 Feb, 2015

7 - 13 February, 2015

RSS

Schedules via RSS are available from the RSS page.

Licence

Creative Commons License Radio New Zealand's Programme Schedules are licensed under the Creative Commons Attribution-No Derivative Works 3.0 New Zealand Licence.

If you wish to adapt our programme schedules, please see our Terms of Use for Adapting Programme Schedules

XML Data

All pages are also available as XML data. These can be accessed by appending '.xml' to any schedule URL.